Jeśli czytasz ten post, to najprawdopodobniej planujesz ślub w Barcelonie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak zorganizować Waszą wymarzoną ceremonię nie tylko od strony formalnej, ale i organizacyjnej. Miłej lektury.
Część, mam na imie Andrzej, mieszkam w Barcelonie od 2008 roku. Od kilku lat, jako polski fotograf w Barcelonie, łącze pasje z pracą. Ślub w Barcelonie, plenery ślubne, sesje narzeczeńskie i rodzinne – reportaż to moja specjalność.
W poniższym poście znajdziesz kilka wskazówek nie tylko na temat dokumentów potrzebnych do zawarcia związku małżeńskiego w stolicy Katalonii, lecz takę kilka wskazówek od par, których ślub w Barcelonie miałem przyjemność fotografować. Post ten ma charakter informacyjny i, mimo iż starałem się być na 110% dokładny w zbieraniu poniższych informacji, choćby ze względu na zmieniające się przepisy, polecam potwierdzić listę wymaganych dokumentów.

Ślub w Barcelonie. Czy to dla was?
Coraz częściej zdarza mi się fotografować pary z Polski, które zdecydowały się zorganizować swój wymarzony ślub w Barcelonie. Uwielbiam, kiedy rodacy stają przed moim obiektywem i bardzo się ciesze, że coraz więcej par wybiera właśnie Barcelonę. Myślę, że ten wybór nikogo nie dziwi, gwarantowana pogoda niemalże przez cały rok, pyszne jedzenie, piękne zabytkowe kościoły, wspaniale „masias” i winnice (sprawdź listę moim ulubionych ślubnych „masias”) oraz śródziemnomorski klimat, są idealnym tłem, aby powiedzieć sobie „tak”.
Organizacja ślubu za granicą wcale nie musi oznaczać miesięcy planowania, biegania po urzędach i wiązać się z olbrzymimi kosztami. Przy odpowiednim planowaniu, określeniu tego, co jest dla Was najważniejsze, taki ślub może kosztować mniej niż przyjęcie w Polsce i okazać się nawet łatwiejszy do zorganizowania. Wszystko zależy od Waszych priorytetów. Jeśli nie zależy Wam na dużej ilości gości, a raczej na przeżyciu niesamowitej przygody – to ta opcja może być dla Was bardzo atrakcyjna. Na taki ślub w Barcelonie, z racji odległości i kosztów, wiele par decyduje na zaproszenie jedynie najbliższych osoby – rodziców, rodzeństwa czy najbliższych przyjaciół.

Ślub jak wakacje, czyli ślub w stylu „Elopement”.
Bardzo popularne w ostatnich latach wśród par marzących o ślubie za granica, stał się ślub w stylu „elopement”. Słowo „elopement” dosłownie oznacza „ucieczkę”, a sama ceremonia odbywa się maksymalnie w gronie najbliższej rodziny i kilku najbliższych przyjaciół. Zdarzały mi się śluby w stylu „elopement”, gdzie w konsulacie była tylko para młodych wraz a dwójka świadków. Niewątpliwą zaletą tego typu ślubu jest skupienie uwagi na samym sobie, atmosferze, bez zgiełku i stresu, jaki łączy się z organizacją dużego tradycyjnego wesela.



Cywilny, kościelny czy humanistyczny?
O papierkologii słów kilka…czyli o dokumentach potrzebnych do zawarcia ślubu w Barcelonie.
To jakie dokumenty musicie przygotować, zależy od tego, na jaki ślub się zdecydujecie. Już wyjaśniam.
Upraszczając, chcąc powiedzieć sobie “tak” w Hiszpanii, macie do wyboru jeden z trzech rodzajów ślubów; ślub kościelny, którego papierkologia nie specjalnie różni się od tego kościele w Polsce. Druga opcja to ślub cywilny, przed konsulem w polskim konsulacie w Barcelonie. Trzecia opcja to tzw. ślub humanistyczny. Post kieruje głównie do par, które przyjeżdżają z Polski i chcą zorganizować polski ślub w Barcelonie, pominę więc ślub cywilny w hiszpańskim Ajuntamiento (odpowiednik polskiego Urzędu Miasta). Aby zawrzeć tam związek małżeński, trzeba mieć status rezydenta w Hiszpanii od minimum 2 lat.

Ślub cywilny w polskim Konsulaci
Przejdźmy od razu do rzeczy, czyli jakie dokumenty musicie złożyć w konsulacie?
- Odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia obojga przyszłych małżonków.
- W przypadku, kiedy któreś z was jest po rozwodzie w – odpis aktu tego małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia.
- Pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.
- Ważny polski dowód osobisty lub paszport (dokumenty muszą być ważne zarówno w dniu składania zapewnień małżeńskich, jak również w wyznaczonej dacie ślubu).
- Kserokopie paszportów lub dowodów osobistych świadków (dokumenty muszą być ważne w wyznaczonej dacie ślubu).
- Listę imienną gości. (maksymalnie 15 osób, ze względu na ograniczoną powierzchnię).
Dokumenty należy złożyć osobiście. Weźcie pod uwagę, iż niektóre dokumenty maja ograniczoną datę ważności, czasem tylko 3 miesiące.
Najpóźniej na miesiąc przed datą ceremonii narzeczeni musicie dokonać opłaty konsularnej – 500 euro (stawka na rok 2022, kiedy piszę ten tekst).
W celu umówienia wizyty skontaktuj się z:
Konsulatem Generalnym RP w Barcelonie:
Witryna internetowa: https://www.gov.pl/web/hiszpania/konsulat-generalny-rp-w-barcelonie
Adres: Diagonal 593-595; 08014 Barcelona
Mail: barcelona.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Tel: (+34) 933 220 542 lub (+34) 933 227 234


Ślub kościelny w Barcelonie z polskim księdzem
O pomoc w zebraniu informacji jak zorganizować ślub kościelny w Barcelonie, poprosiłem Martynę (autorkę bloga www.odjechani.pl), której ślub z Pawłem, miałem przyjemność fotografować.
„Przede wszystkim nie ma możliwości wzięcia ślubu konkordatowego za granicą (bynajmniej nie w Hiszpanii), o ile nie mieszka się w kraju docelowym minimum dwa lata. Należy zatem wcześniej wziąć w Polsce ślub cywilny, aby z aktem zaświadczającym zawarcie związku małżeńskiego móc zgłosić się do swojej parafii.
A więc po kolei:
- Znajdujemy wymarzone miejsce i ustalamy datę ślubu kościelnego
- Szukamy w miejscu docelowym księdza (najlepiej Polaka), który zechce udzielić ślubu (bez problemu kontaktując się z nim mailowo/telefonicznie).
- Wyznaczamy świadków, którzy będą nam towarzyszyć podczas ślubu cywilnego i kościelnego
- Zgłaszamy się do Urzędu Stanu Cywilnego z aktami urodzenia (pobranymi z USC w miejscowościach urodzenia), celem wyznaczenia terminu ślubu cywilnego (termin oczekiwania to około miesiąca, jednak istnieje możliwość trybu przyśpieszonego)
- Bierzemy ślub cywilny
- Zgłaszamy się do swojej parafii (teoretycznie na 3 miesiące przed planowanym ślubem, praktycznie zależy to od indywidualnego podejścia księdza) celem wystartowania „zapowiedzi”
- Odbywamy kurs przedmałżeński
- Odbywamy nauki w poradni rodzinnej
- Zgłaszamy się do swojej parafii ze wszystkimi dokumentami, celem wystawienia tzw. licencji (dowody osobiste, odpisy aktów chrztu (szukamy ich w parafii, w której byliśmy chrzczeni), zaświadczenia o odbytym kursie przedmałżeńskim i zaliczonych naukach rodzinnych, akt ślubu cywilnego, szczegółowe dane parafii i księdza, który będzie udzielał ślubu)
- Wysyłamy licencję do księdza, który będzie odprawiać ślub kościelny. “
Martyna I Paweł powiedzieli sobie tak w polskiej parafii w kościele w L’Hospitalet de Llobregat w parafii Santa Eulalia de Merida. Wszystkie formalności załatwiali droga mailowa i telefonicznie z księdzem Krzysztofem Jaworskim, który udzielam im ślubu. Kontakt poniżej:
Kapelania Polska w Barcelonie
Witryna internetowa: http://kapelania-barcelona.pl/
Mail: barcelona@tchr.org
Tel. +34 933374775 lub +34 677048556


Kilka rad udzieliła także Gosia z teamu Gosia & Maciej, których ślub miałem przyjemność fotografować w Arenys de Mar podczas ich pięknej ceremonii w kościele Santuario de la Misericordia w Canet de Mar . Ich wesele, wraz z przygotowaniami, miało miejsce w Masia Horta de Pilar. Reportaż z z tego fantastycznego dnia możecie zobaczyć tutaj: Małgorzata & Maciej. Polski Ślub w Arenys de Mar.
Czy pamiętasz jak wyglądały wasz przygotowania do ślubu w Hiszpanii?
„Ponieważ żadne z nas nie było rezydentem Hiszpanii, mieliśmy dwie opcje; albo wziąć ślub w polskiej ambasadzie, albo kościelny. Przy czym, aby mieć zgodę na ślub kościelny w Hiszpanii, musieliśmy mieć wcześniej ślub cywilny w Polsce i odpisy. Dodatkowo papiery od księdza z parafii, że możemy wziąć ślub. Do tego jeszcze zaświadczenie kursu przedmałżeńskiego.
Kościół wybraliśmy akurat ten, który był najbliżej naszej Villi 😉 Masia Horta de Pilar. Koleżanka mówiąca po hiszpańsku ogarnęła nam zgodę u księdza-proboszcza tej parafii.
A księdza polskiego z Barcelony to chyba mój mąż wygooglowal i po prostu się z nim skontaktował i umówił na udzielenie ślubu 😊”.



A może ślub humanistyczny?
Trzecim rodzajem ślubu, jest tak zwany ślub humanistyczny, który jednak nie ma żadnych skutków prawnych i w związku z tym nie wymaga żadnych dokumentów z waszej strony.
Ślubu udziela tzw. Mistrz ceremonii. Może go udzielić każdy, np. rodzic lub wasz najlepszy przyjaciel. Uroczystość zorganizowana zgodnie z ideą humanizmu jest wyjątkowo indywidualna i ograniczona tylko Waszą wyobraźnią – the sky is a limit. Nie ma tutaj także żadnych formalnych ograniczeń co do lokalizacji, możecie więc zrealizować tutaj swoje rozmaite pomysły. Taki ślub może się odbyć na plaży, w restauracji z widokiem na morze, na tarasie hotelu z widokiem na Sagrada Familia, w ruinach zamku lub gdziekolwiek tam, gdzie poniesie Was wyobraźnia. Jeszcze raz podkreślę, tak naprawdę liczy się tutaj sama ceremonia oraz jej oprawa i przyrzeczenie sobie miłości. Jest to ceremonia czysto symboliczna. Dla ważności związku jest jednak niezbędny również ślub cywilny. Pary Młode czasami decydują się na organizację ślubu cywilnego w Polsce, jedynie w obecności najbliższych osób i świadków, a dopiero ślub humanistyczny w Barcelonie przygotowują z przepiękną oprawą.
Mam nadzieje, ze mój post pomoże wam w organizacji waszego wymarzonego ślubu.
Mimo iż przepisy nie zmieniają się co roku, a ja włożyłem 110% w zebranie dla was powyższych informacji, radziłbym potwierdzenie listy wymaganych dokumentów w Konsulacie czy polskiej parafii w Barcelonie.
Jeśli poszukujecie polskiego fotografa w Barcelonie lub macie jakiekolwiek pytania odnośnie organizacji ślubu w Barcelonie, wypełnijcie formularz poniżej, z przyjemnością pomogę, jak mogę. Do miłego!
